logoe

کمان کابل

شرکت صنایع سیم و کابل کمان

مختصری درباره ما

شرکت صنایع کابل کمان در سال ۱۳۷۰ در زمینی به وسعت ۴۰۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی شماره یک واقع در استان زنجان شروع به فعالیت نمود. این واحد پس از گذراندن مراحل نصب ماشین آلات و تامین زیر ساخت های مناسب و با بهره مندی از متخصصین و کارشناسان با تجربه در این رشته، در ابتدای سال ۱۳۷۳ موفق اخذ پروانه بهره برداری با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تن موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی (ISIRI) گردید و هم اکنون با سابقه طولانی و درخشان یکی تولیدکنندگان موفق در این صنعت می باشد. از آنجایی که کیفیت و رضایتمندی مشتری سرلوحه کلیه فعالیت ها است لذا این واحد تولیدی با تکیه بر اصل مشتری مداری و با تلاش مستمر و شبانه روزی متخصصین خود توانست در سال های نخست گواهینامه ISO 9001:2008 و CE را اخذ نموده و در راستای نیاز روز افزون بازارهای داخلی و کشورهای همسایه به صورت گسترده محصولات خود را با کیفیت مرغوب و سازگار با اهداف مشتری عرضه نماید. این شرکت هم اکنون مجهز به انواع ماشین آلات از شرکت های سازنده معتبر اروپایی قادر به تولید انواع سیم و کابل فشار ضعیف برق و مخابراتی، کابل های کنترل و ابزار دقیق مطابق با انواع استانداردهای ملی (ISIRI 607,3569-1, 1926,.…) و بین المللی (IEC, BS, VDE,….) می باشد. در حال حاضر این شرکت با توجه به نیاز صنایعی همچون صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، پروژه های ساختمانی، ادارات برق منطقه ای و مخابرات و همچنین مکان های عمومی از جمله شهرداری ها، فضاهای فرهنگی و رفاهی با عرضه محصولات با کیفیت، نقش بسزایی را در جهت خدمت رسانی به صنعت برق کشور ایفا می نماید. آزمایشگاه صنایع کابل کمان در سال ۱۳۹۱ موفق به دریافت گواهینامه آزمایشگاه همکار از اداره استاندارد زنجان گردید و به عنوان همکار اداره استاندارد و منتخب از سوی اداره استاندارد استان زنجان به عنوان واحد کیفی نمونه در سال های ۱۳۹۰، ۱۳۸۸، ۱۳۸۵، با داشتن تجهیزات پیشرفته و متخصصین با تجربه و توانمند جهت انجام انواع تست، آمادگی خدمت رسانی مطابق با نیاز واحدهای مختلف صنعت برق و مشتریان گرامی را دارد.   [بیشتر بخوانید ...]
 • شرکت صنایع کابل کمان
 • نمایی از خط تولید شرکت صنایع کابل کمان
 • نمایی از خط تولید شرکت صنایع کابل کمان
 • نمایی از خط تولید شرکت صنایع کابل کمان
 • نمایی از کارخانه و ماشین آلات شرکت صنایع کابل کمان
 • نمایی از کارخانه و ماشین آلات شرکت صنایع کابل کمان

اصول سیم کشی ساختمان

اصول سیم کشی ساختمان:

در سیم کشی ساختمان سطح مقطع هادی ها با عوامل زیر تعیین می شود:

۱) حداکثر دمای مجاز

۲) افت ولتاژ مجاز

سیم های مورد استفاده در سیم کشی ساختمان تا سطح مقطع ۱۰ میلی متر مربع باید از نوع تک مفتولی با عایق PVC استفاده گردد. استفاده از سیم های افشان در مواردی که انجام بعضی از قسمت های سیم کشی به طور استثنایی مشکل باشد مجاز خواهد بود. از سیم ها و کابل های زیرگچی فقط در مواردی می توان استفاده کرد که طول انشعاب از محل سیم کشی ثابت تا محل مصرف کننده مانند چراغ بیشتر از ۱٫۵ متر نباشد.

ارتفاع تمامی کلید های روشنایی ۱۱۰ و ۱۲۰ میباشد (این ارتفاع تا زیر قوطی میباشد) و ارتفاع قوطی های پریز برق، تلفن و آنتن مرکزی داخل هال و پذیرایی و اتاق خواب ها ۳۰ سانتیمتر می باشد ولی باید توجه داشت که این ارتفاع پریز های برق در آشپز خانه ۶۰ و ۱۲۰ و همچنین در سرویس ها هم ۱۲۰ می باشد. این ارتفاع در هود ها و گوشی آیفون و…. متغیر می باشد. برای هود ۱۸۰، گوشی آیفون ۱۳۰، کلید کولر ۱۳۰، زنگ اخبار توکار ۱۲۰ و رو کار ۲۲۰ و جعبه تقسیم مینیاتوری ۱۵۰ بهترین حالت می باشد. تعداد خط های موجود در ساختمان بسیار مهم است می توانیم در یک واحد مسکونی چند خط برق و کلید مینیاتوری داشته باشیم تا خط های برق را از هم تفکیک کنیم. به طور مثال روشنایی اتاق خواب ها و هال و پذیرایی و سرویس ها از هم جدا باشد، پریز های اتاق خواب ها و هال و پذیرایی و سرویس ها و همچنین خط کولر و لوازمی مثل ماشین لباسشویی، یخچال و را نیز می توان از هم جدا کرد و…. تا در زمان تعمیرات و اتصالی های نا خواسته سیستم برق کل واحد رو از دست نرود.

آشنایی با ساختمان انواع کلید ها (تک پل ، دو پل ، تبدیل و….) پریز ها، شاسی ها، چراغ های دیواری و سقفی، آیفون ها و…. همچنین ساختمان سیم ها و کابل ها لازم و ضروری است.

به طور کلی در ساختمان از چند نوع کابل مانند: سیم های افشان، سیم های مفتولی، کابل های افشان سبک و کابل های افشان مفتولی سبک و قدرت، با عایق و روکش PVC استفاده می شود. (در مکان هایی که دما در آنجا بسیار زیاد است مانند جنوب کشور از عایق XLPE استفاده می شود.)، کابل کواکسیال، کابل مخابراتی، آیفونی.

افت ولتاژ و اثرات آن:

در یک مدار الکتریکی عواملی ولتاژ را بطور ناخواسته کم میکنند که به آن افت ولتاژ می گویند.

افت ولتاژها روی هادی‌ها، اتصال‌ها، نقاط تماس و مقاومت داخلی منبع، افت‌ولتاژهایی ناخواسته هستند.

در سیم‌کشی الکتریکی، محدودیت‌هایی برای حداکثر افت ولتاژ مجاز وجود دارد، یعنی باید در کارکرد مناسب وسایل الکتریکی اختلال بوجود نیاید. افت ولتاژ بیش از حد ممکن است موجب عملکرد نامطلوب وسایل الکتریکی و آسیب دیدن موتورهای الکتریکی شود. بهتر است افت ولتاژ از ۵درصد بیشتر نشود.

سطح مقطع هادی ها در سیم کشی ساختمان:

سطح مقطع سیم از تیر چراغ برق تا کنتور ورودی ۶ میلیمتر مربع و یک سیم ارت با سطح مقطع ۲۵ میلیمتر مربع که این سطح مقطع تحت نظر شرکت توزیع برق تعیین می گردد.

سطح مقطع سیم ارت تابلوی تقسیم هر واحد ۶ میلیمتر مربع. (در اصول سیم کشی ساختمان هر واحد حتما باید یک چاره ارت داشته باشد.)

سیم های انشعاب داخلی:

سطح مقطع سیم های روشنایی ۱٫۵ و سیم های پریز ۲٫۵  و سیم های برق اصلی ۴ میلیمتر مربع.

سطح مقطع سیم های کولر آبی ۲٫۵ ( در کولرها جهت سیم کشی از کلید کولر تا موتور آن از کابل کولری ۱٫۵ × ۵ استفاده می شود.) و سیم های کولر گازی ۴ میلیمتر مربع.

وسائل متحرک مانند وسائل آشپزخانه سطح مقطع ۱ و دارای یک سیم ارت.

اجاق گاز برقی: سطح مقطع ۴ میلی متر مربع

آبگرمکن: بار سه فاز متعادل است. کابل ۱٫۵ × ۴ (یک رشته سیم ارت) مناسب است..

ماشین لباسشویی: کابل ۴ × ۲

آیفون تصویری: ۰٫۶۰×۲×۴

تغذیه آنتن مرکزی: ۱٫۵ × ۳

تلفن: ۰٫۶۰×۲×۲

آیفون تصویری: ۰٫۶۰×۲×۴

به طور تقریبی برای هر ۵۰ متر مربع بنا یک انشعاب باید در نظر گرفت.

ساختمان های کوچک از برق تک فاز استفاده و خانه های بزرگ تر از برق سه فاز استفاده می کنند. بارهای بزرگتر برقی در ساختمان ها در آشپزخانه و زیر زمین هستند. فاصله کابل ها از یک دیگر باید حداقل دوبرابر قطر کابل باشد.

برای وسائل برقی پر مصرف از تابلوی برق تا محل مصرف جداگانه برق کشی و فیوز مناسب در نظر گرفته می شود. برای تلویزیون و اتاق خواب ها و نشیمن و غیره که کم مصرف هستند خط جدا و برای روشنایی نیز خط جدا در نظر گرفته شود. برای کولرهای آبی و گازی نیز خط مستقیم در نظر گرفته می شود. برای مدار خبر و مکالمه نیز خط جدا با آمپر کم و فیوز مناسب در نظر گرفته می شود. وسائل برقی متحرک خانه از طریق پریزهای ۱۰ آمپری تغذیه می شوند.

در ساختمان های دو طبقه بهتر است برای هر طبقه از انشعاب جداگانه استفاده کرد. در هر حال جریان هر انشعاب نباید از ۱۵ آمپر بیشتر شود.

در برق کشی خانه ها وسائل موتوردار کوچک را به پریزهای معمولی وصل می کنیم. اما برای هر یک از بارهای بزرگتر مثل: ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال و …. بهتر است از انشعاب مستقل استفاده شود.

 

 

 

دیدگاه ها (بدون دیدگاه)

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

استانداردها و تقدیرنامه ها
 • iso9001-2008
 • استاندارد اروپا CE2015
 • استاندارد ملی ایران
 • گواهی تایید صلاحت آزمایشگاه همکار
 • واحد کیفی نمونه استاندارد
نشانی ما
دفتر مرکزی : تهران خيابان سنايی- نبش کامکار- پلاک 82- طبقه سوم
کارخانه : زنجان - جاده فرودگاه - شهرک صنعتي شماره 1- اتوبان استاد روزبه - خيابان ارديبهشت - پلاک 212